Cirkev v Obci

Cirkev v Obci PDF Tlačiť

Reformovaná kresťanská cirkev na Slovensku

Farský úrad Pozba

Farár : András Dukon, Mgr.

Viac na stránke : www.pozbaireformata.szm.com

Rímskokatolícka cirkev na Slovensku

Farnosť Beša

Chýrne pútnické miesto

V chotári obce sa nachádza jedna zaujímavosť, ktorá sa viaže k tradíciam rímskokatolickej cirkvi. Nachádza sa tu pútnické miesto Svätá studnička / Szentkút /, kde sa podľa legendy zjavila Panna Mária. Ľudia si to miesto veľmi ctia. Údajne už v roku 1470 tu boli postavené prvé kaplnky. Dnešné stavby postavené na začiatku 20 storočia Kaplnka nad zázračným prameňom bola postavená v roku 1926 z milodarov pútnikov za pôsobenia dekana Józsefa Harisa v neogotickom slohu. Je to jednoloďová stavba s polygonálnym úzáverom, štítovým hlavným priečelím a so vstavanou vežičkou. Fasády členia výrazne neogotické lomené okná v šambránach. Loď je zaklenutá lunetovou klenbou. V interiéri je neogotický oltár z čias stavby kaplnky, na ktorom chýbajú sochy a tabuľky vďakyvzdania. Oproti stojí druhá kaplnka postavená v roku 1914. Je to menšia stavba s rovným uzáverom, mierne rozšírenou loďou a do hlavnej fasády čiastočne vstavanou vežou. Jednoduché fasády členia okná s polkruhovým zakončením. V interiéri zaklenutom korýtkovou klenbou je neogotický oltár so sochami Ježišovho Božského Najsvätejšieho Srdca a Nepoškvrnenej Panny Márie, socha sv. Františka a drevený procesiový kríž. Kalvária na svahu nad studničkou má 15 obrazov zastavení Krížovej cesty rozvešané po stromoch. Pri kaplnkách sa nachádza Lurdská jaskyňa, v ktorej v drevenom domčeku je osadená socha Lurdskej Panny Márie. Vedľa stojí Božia muka osadená na vysokom pilieri, na ktorého vo výklenku je obraz Najsvätejšej Trojice. Kamenný kríž s liatinovým korpusom je osadený na štvorcovom podstavci. Okolo je kovaná ohrada. Na križovatke pred pútnickým miestom / na Bardoňovo, Dedinka a Pozbu / je na agáte zavesený Máriin domček, v ktorom je reliéf Madony, bol osadený po roku 1960.

V období jún - september sa tu konajú bohoslužby, pravidelne v každú nedeľu.

Meniny

Dnes má meniny: Jozef